niedziela, 2 października 2016

Nasiona konopi siewnych w diecie.

Nasiona konopi nazywane są super składnikami diety. Można nimi spokojnie zastąpić siemię lniane, którego nazbyt częste i długotrwałe spożywanie jest przez niektórych naukowców uważane za szkodliwe. Nasiona konopi siewnej zawierają idealne proporcje kwasów omega-6, omega-3 orz zawierają również 10 aminokwasów. Są one, więc doskonałym źródłem białka. Warto, zatem zastanowić się czy taki produkt warto włączyć do swojej diety i z niego korzystać przynajmniej raz na jakiś czas.

Obecnie nasiona konopi bez jakiegoś większego trudu znajdziemy na półkach sklepowych. Jest ich coraz więcej, w coraz lepszej jakości i coraz niższej cenie Wzrost świadomości prozdrowotnej pośród osób naszego społeczeństwa zwiększył zainteresowanie tego rodzaju produktami. Podstawowym powodem tego stanu rzeczy jest jednak to, że wpływają one dość pozytywnie na ludzki organizm i ludzkie zdrowie. Zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawałów serca oraz udarów. Poza tym, wpływają pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. Poprawiają także funkcjonowanie układu pokarmowego.

Nasiona konopi siewnych
Należy podkreślić, że takie nasiona nie są nielegalne, ponieważ nie jest to tradycyjna marihuana. Dlatego też, nie powinniśmy obawiać się, że popełniamy przestępstwo kupując w sklepie nasiona konopi siewnych. Nasiona konopi siewnych, które uprawiane są w Europie, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. To konopie indyjskie są nielegalne, ponieważ jest nimi marihuana.

Właściwości konopi siewnych
W składzie nasion konopi siewnych znajdują się idealne proporcje kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 (3:1), których organizm nie potrafi syntetyzować, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Jest to bardzo ważne, że taki stosunek w tym produkcie się utrzymuje, ponieważ dzięki temu, całość może mieć działanie przeciwzapalne oraz zwalczać wszelkiego rodzaju stany chorobowe w ludzkim organizmie. Dzięki temu, że zdecydujemy się na przyjmowanie takiego środka w swojej diecie, będziemy mogli zmniejszyć ryzyko pojawienia się zawału serca, miażdżycy, obniżymy poziom cholesterolu, a także obniżymy ciśnienie we krwi. Ponadto, w tego typu nasionach znajduje się również bardzo duża zawartość witaminy E, żelaza, wapnia, cynku, fosforu i magnezu oraz witaminy K. Witamina E to silny przeciwutleniacz, który wykazuje właściwości prozdrowotne. Witamina K natomiast jest niezbędna do syntezy wielu ważnych enzymów i białek.

W jakiej formie spożywać konopie siewną?
Tego typu produkt można kupić w postaci ziaren łuskanych i niełuskanych, a także w postaci nasion mielonych. W nasionach niełuskanych możemy znaleźć dużo większą ilość błonnika pokarmowego i węglowodanów. Jednak, w łuskanych nasionach znajdziemy za to więcej białka i tłuszczów. Można takie nasiona dodawać do wielu potraw. Mogą być składnikiem sałatek, koktajli owocowych, płatków śniadaniowych, musli. Można je również jeść, jako przekąskę podawaną pomiędzy posiłkami. Należy pamiętać, że olej ten nie nadaje się do smażenia.

Siemię lniane już nie tak dobre
Jeszcze do niedawna siemię lniane uznawane było za prawdziwy hit prozdrowotny. Zalecało się jego dodawanie do wielu diet odchudzających i tych typowo wzmacniających ludzki organizm. Stosowane je praktycznie we wspieraniu leczenia wielu schorzeń. Dziś już jednak wiadomo, że zawiera bardzo dużo substancji toksycznych, które działają wręcz wyniszczająco na nasz organizm. Głównym tego powodem jest zawartość substancji cyjanogennych, czyli takich, które przekształcają się w cyjanowodór. A jak wiadomo taka substancja jest silnie trująca. Oczywiście, niektórzy twierdzą, że jeśli zmielone nasiona siemienia lnianego zaleje się gorącą wodą, można zminimalizować ryzyko zatrucia tym składnikiem i nie będzie miało to żadnego, negatywnego wpływu na nasz organizm. Po co jednak ryzykować, jeśli mamy konopie siewną, która działa dużo lepiej na nasz organizm i wpływa pozytywnie na zdrowie oraz okazuje się być zdecydowanie bezpieczniejsza.

Olej z konopi siewnych
Olej konopny jest prawdziwym źródłem zdrowia. Otrzymywany jest z nasion konopi siewnych i wytwarzany jest w procesie tłoczenia. W trakcie tego procesu otrzymujemy ciemny olej o orzechowym zapachu. Można wykorzystywać go zarówno w kuchni jak i w kosmetologii. Jest składnikiem wielu kremów oraz balsamów. Ponadto, w jego składzie znajdują się również cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 oraz optymalny stosunek tych kwasów (3:1). Jest on również źródłem witamin A, E oraz składników mineralnych takich jak magnez, wapń i cynk. Dzięki jego stosowaniu, można zmniejszyć ryzyko pojawienia się udarów, zawałów. Polecany jest do stosowania w łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry i przy nadciśnieniu. Taki olej należy stosować na zimno, jako dodatek do sałatek, kaszy czy chleba.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz