wtorek, 20 września 2016

Czemu warto stosować siemię lniane?

Siemię lniane to jeden z ciekawszych produktów ekologicznych, jakie możemy zdobyć w sklepie zielarskim lub tym prowadzącym sprzedaż żywności ekologicznej. Wpływa ono w doskonały sposób na zwiększenie odporności organizmu, a jeśli wypijemy je z rana, pobudzi nas lepiej niż kawa. Ponadto, ma również działanie odmładzające dzięki dużej zawartości cynku i selenu.

Środek ten można stosować zamiast drogich ryb morskich, które podobnie jak ten ekologiczny produkt zawierają spore stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Warto również dodać, że w nasionach lnu znajduje się bardzo duże stężenie kwasu afalinolenowego – ALC, wzór C18H30O2.

Dzięki spożywaniu siemienia lnianego, będziemy mogli pobudzić nasz organizm do wytworzenia dwóch rodzajów kwasów Omega-3. Są nimi EPA – kwas eikozapentaenowy, (wzór sumaryczny C19H29COOH) oraz DHA - kwas dekozaheksaenowy, wzór C22H32O2. A zdecydowanie takie kwasy są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto również podkreślić, że siemię lniane jest jedyną rośliną na świecie, która zawiera ciekawy stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6 (66%). Dobrze wyjdziemy na tym, jeśli będziemy przyjmowali siemię złote, ale dobre jest również siemię brązowe. Natomiast, zdecydowanie nie warto przyjmować siemienia pod postacią pigułek, które oferują koncerny farmaceutyczne. Powodem tego jest kontrowersyjna ustawa, która mówi, że jeśli preparat posiada w nazwie „suplement” to nie musi być on poddany testom farmaceutycznym ani żadnym innym kontrolom. Dlatego, nie możemy mieć pewności, czy taka sytuacja będzie bezpieczna dla naszego organizmu.

EPA i DHA
W ostatnich badaniach udowodniono, że EPA posiada zdolności przeciwnowotworowe. Szczególnie sprawdzi się w zapobieganiu rata okrężnicy, piersi i prostaty. Ponadto, wpływa pozytywnie na leczenie chorób krążenia. Można przyjmować taki kwas w przypadku wystąpienia zaburzeń rytmu serca, a także podczas reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby Hashimoto. Natomiast DHA pomaga w odpowiednim kształtowaniu się komórek nerwowych, jak i polepsza pracę mózgu. Należy podkreślić, że aż 40% mózgu składa się właśnie z nienasyconych kwasów tłuszczowych DHA które wchodzą w skład Omega-3 i są podstawowym budulcem połączeń synaptycznych. DHA wpływa również na poprawę wzorku

Nienasycone kwasy tłuszczowe dla kobiet w ciąży
Kobiety, które w okresie prenatalnym spożywały kwasy tłuszczowe Omega-3, rodziły o wiele większe dzieci, które w dodatku w późniejszych latach były bardziej inteligentne. Istotne jest również to, aby tuż po urodzeniu dziecka, zadbać o dostarczanie do jego organizmu odpowiednich dawek Omega-3. Dzięki temu, dziecko będzie bardziej sprawne ruchowo, uniknie kłopotów z koncentracją i będzie się mogło znacznie lepiej rozwijać.

Pomoc dla dorosłych
Kwasy tłuszczowe wspomagają również codzienną dietę dorosłych. Jeśli w jadłospisie znajdują się produktów bogatych w kwasy Omega-3, będzie można poprawić przepływ impulsów elektrycznych w mózgu pomiędzy istotą szarą a białą, a także zwiększyć ukrwienie mózgu.

Warto zapoznać się ze składem siemienia lnianego. Niektórzy uważają, że posiada on jedynie trochę mniej substancji niż tablica Mendelejewa

Wartość energetyczna w 100g
534 kcal
35.6 %
Węglowodany
28.88 g
10.7 %
Błonnik
27.3 g
Cukry ogółem
1.55 g
1.7 %
Białka i aminokwasy
Białka
18.29 g
36.6 %
Witaminy
Witamina A, jm
0 IU
Witamina C, łącznie kwas askorbinowy
0.6 mg
Witamina D
0 IU
Witamina E (alfa-tokoferol)
0.31 mg
3.1 %
Witamina K (filochinon)
4.3 mcg
Tiamina
1.644 mg
117.4 %
Ryboflawina
0.161 mg
10.1 %
Niacyna
3.080 mg
17.1 %
Witamina B-6
0.473 mg
23.6 %
Kwas foliowy, łącznie
87 mcg
Witamina B-12
0.00 mcg
Kwas pantotenowy
0.985 mg
16.4 %
Cholina, łącznie
78.7 mg
Betaina
3.1 mg
Minerały
Wapń, Ca
255 mg
31.9 %
Iron, Fe
5.73 mg
40.9 %
Magnez, Mg
392 mg
130.7 %
Fosfor, P
642 mg
80.3 %
Potas, K
813 mg
Sód, Na
30 mg
1.3 %
Cynk, Zn
4.34 mg
28.9 %
Miedź, Cu
1.220 mg
Mangan, Mn
2.482 mg
Selen, Se
25.4 mcg
Tłuszcze i kwasy tłuszczowe
Razem lipidów (tłuszczów)
42.16 g
Sterole
Cholesterol
0 mg
Pozostałe
Alkohol, etylu
0.0 g
Woda
6.96 g
Popiół
3.72 g
Kofeina
0 mg
Teobromina
0 mg

Trzeba jednak uważać ze spożywaniem siemienia lnianego. Nie w każdej postaci jest ono zdrowe i pomocne dla naszego organizmu. Okazuje się, że w postaci zmielonej ma działanie rakotwórcze, ponieważ uwalnia się z niego cyjanowodór w znacznie większej ilości, czyli tzw. kwas pruski. Jeśli będziemy go stosowali przez dłuższy czas, może wyrządzić więcej szkód w naszym organizmie niż pożytku.

Najlepsze efekty ze stosowania siemienia lnianego uzyskamy, jeśli będziemy je zalewali gorącą wodą. Oczywiście, musimy przyzwyczaić się do dość specyficznego smaku, który jednak z biegiem czasu przestanie robić na nas wrażenie. Jeśli jednak w początkowym okresie nie jesteśmy w stanie znieść tego smaku, można pić je wraz z herbatą. Ważne jest jednak, aby połykać za każdym razem całe ziarna. W efekcie działania na nie wysokiej temperatury, z nasion lnu uwalnia się bardzo dużo składników odżywczych i mineralnych, i o wiele mnie nie pożądanych. Dzięki temu, możemy uzyskać wiele korzyści ze stosowania takiego preparatu środka, który faktycznie będzie miał właściwości prozdrowotne i wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Ważne by siemię lniane używać przez jakiś czas tzw. kuracje, a potem odstawiać np. na miesiąc, gdyż metoda przyrządzania nie pozwala na całkowite pozbycie się cyjanowodoru, zaparzenie powoduje iż ilość wydzielanego cyjanowodoru znacznie się zmniejsza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz