sobota, 24 września 2016

Miód to dobre lekarstwo na wiele chorób !

Miód jest jednym z bardzo wartościowych produktów, w którego skład wchodzi wiele naturalnych składników. Są nimi węglowodany, kwasy organiczne, białka, składniki mineralne oraz enzymy. Wszystkie one decydują o niezwykłych właściwościach, jakie posiada ten złoty środek. Aby w pełni korzystać z jego cudownych właściwości, należy go stosować w naturalnej postaci. Powinien być dodawany do zimnych napojów, ponieważ w gorących traci swoje właściwości. Miód wpływa przede wszystkim na wzmocnienie naszego serca, dodaje nam sił, a także ułatwia leczenie przeziębienia. Warto zapoznać się, zatem nieco bliżej z jego rodzajami i właściwościami.

Miód wielokwiatowy
Najbardziej uniwersalnym miodem, jest oczywiście miód wielokwiatowy. Posiada przyjemny, łagodny smak oraz typową miodową barwę. Miód ten można stosować praktycznie na każdy rodzaj dolegliwości. Jest naturalnym wzmacniaczem organizmu podczas zwiększonego wysiłku fizycznego i psychicznego usuwając szybciej wyczerpanie. Dzięki temu, że ma łagodny smak i zapach, nie drażni i nie powoduje żadnych reakcji ubocznych. Można go stosować przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach, problemach z sercem, a także podczas występowania różnych problemów alergicznych.

Miód akacjowy
Ten rodzaj miodu można rozpoznać po tym, że jest bardzo jasny, praktycznie przezroczysty. Gdy ulegnie skrystalizowaniu, przybiera białą lub kremową formę. W smaku jest bardzo słodki oraz ma intensywny zapach. Przede wszystkim powinni stosować go diabetycy. Pomaga jednak walczyć również z wieloma innymi dolegliwościami zwłaszcza tymi związanymi z przypadłościami żołądkowymi. W doskonały sposób usuwa on, bowiem zgagę i nadkwaśność, ale oprócz tego pomaga walczyć z przeziębieniem, usuwa infekcję układu moczowego, pomaga przy trudnościach z trawieniem, a także łagodzi dolegliwości związane z nerkami i przewodem pokarmowym. Pomaga osobom, u których występują skłonności do tworzenia się kamieni nerkowych.

Miód gryczany
Zazwyczaj przybiera bursztynowo-brązową barwę i skrywa w sobie specyficzny zapach kwiatów gryki. Posiada bardzo wyrazisty, nawet nieco piekący smak. Stosowany jest u osób, które przechodzą rehabilitacje po złamaniu. Sprzyja tworzeniu się kostnicy, która w takiej sytuacji jest niezbędna do odbudowy kości i prawidłowego zrostu kości. W jego składzie znajduje się bardzo duża ilość biopierwiastków. Miód ten pomoże również wszystkim tym osobom, które cierpią na schorzenia górnych dróg oddechowych. Pomaga przy kłopotach z pamięcią, a także wpływa na łagodzenie skołatanych nerwów. Wspomaga leczenie układu krążenia, przede wszystkim miażdżycy i nadciśnienia. Powinno się go stosować podczas zapalenia nerek. Jest niesamowicie pomocny podczas leczenia grypy i zbijania gorączki.

Miód lipowy
Występuje w postaci płynnej. Swoją konsystencją przypomina gęsty olej roślinny. Ma również podobną barwę. Gdy ulegnie skrystalizowaniu, staje się bardzo jasny i kremowy. Odznacza się wyrazistym i i gorzkawym smakiem. Aby wzmocnić jego właściwości, powinno się go podawać wraz z herbatą z kwiatu lipowego. Miód ten działa napotnie, dlatego warto go podawać osobom, które mają gorączkę lub takim, które chcą uniknąć jej wystąpienia podczas przeziębienia. Ma właściwości antyseptyczne i uspokajające. Podawany jest w przypadku pojawienia się zapalenia oskrzeli. Pomaga zwalczyć bardzo mokry kaszel, a także infekcje bakteryjne i wszelkiego rodzaju przeziębienia. Stosuje się go również wtedy, gdy mamy problem z bezsennością.

Miód spadziowy
Jego kolor jest szarozielony, stosunkowo jasny. Jest to miód korzenny o delikatnym aromacie i smaku i jest raczej mało słodki w smaku. W jego składzie znajduje się bardzo dużo białka, a także innych składników posiadających cenne wartości odżywcze. Podaje się go osobom, które cierpią na anemię i zaburzenia przemiany materii. Mamy dwa rodzaje miodu spadziowego: z drzew iglastych oraz z drzew liściastych. Ten pierwszy powinny stosować osoby z dolegliwościami stawowymi, a także, które cierpią na choroby płuc i układu nerwowego. Pomaga również w nieżytach górnych dróg oddechowych. Miód z drzew liścianych z kolei ma działanie moczopędne i zwiększa produkcję żółci oraz posiada właściwości antybiotyczne.

Miód rzepakowy
Miód ten posiada zazwyczaj jasnożółtą barwę, chociaż bywa również w kolorze białym. Ma nieco mdławy aromat, który przewodzi na myśl kwiaty rzepaku. W smak jest jednak dość słodki, ale można wyczuwać w nim gorzkawy posmak. Powinno się go stosować na schorzenia płucne, problemy z sercem, zaparcia i problemy z trawieniem, jest doskonały na wątrobę. Pomaga również leczyć układ moczowy, a w szczególności nerki, a także układ krwionośny. Jest najszybciej przyswajalnym miodem spośród wszystkich innych miodów.

Miód wrzosowy
Jest to raczej mniej znana odmiana miodu o brunatnym kolorze i dość ostrym i gorzkawym smaku. Charakteryzuje się dużą esencjonalnością z charakterystycznym i bardzo mocno odczuwalnym zapachem wrzosu. Jest to spowodowane mocnymi olejkami eterycznymi znajdującymi się w nektarze wrzosowym. Miód ten zawiera w swoim składzie dużą zawartość enzymów i wolnych aminokwasów przy dość niskiej ilości witamin. Jest skuteczny przy wspomaganiu leczenia nerek i dróg moczowych, kamicy nerkowej oraz stanów zapalnych gardła i jamy ustnej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz